TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24FG11PC-LC
D38999/24FG11PC-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24FG11PC-LC
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 11POS PIN
Datasheet Download
D38999/24FG11PC-LC.pdf
Availability of D38999/24FG11PC-LC
QUANTITY
D38999/24FG11PC-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24FG11PC-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/24FG11PC-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions11
Shell Size - Insert21-11
Shell Size, MILG
Contact TypeCrimp
Contact Size12
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24FG11PC-LC
Related LinksD38999/24, D38999/24FG11PC-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24FG11PC-LC Details Description
Related parts for D38999/24FG11PC-LC
IC OPAMP JFET 5MHZ 16SO datasheet.pdf
RES ARRAY 3 RES 18K OHM 6SIP datasheet.pdf
CAP CER 27PF 100V NP0 1210 datasheet.pdf
RES SMD 120K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 47PF 2KV SL RADIAL datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 86POS DR LOW P datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X25MM XCUT datasheet.pdf
RECEPT .3M CORDSET A PLUG NICKEL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 13POS WALL MNT PIN datasheet.pdf