Amphenol Aerospace Operations D38999/24FG11SN
D38999/24FG11SN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24FG11SN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 11POS JAM NUT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/24FG11SN.pdf
Availability of D38999/24FG11SN
QUANTITY
D38999/24FG11SN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24FG11SN
Internal Part NumberEIS-D38999/24FG11SN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions11
Shell Size - Insert21-11
Shell Size, MILG
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating23A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24FG11SN
Related LinksD38999/, D38999/24FG11SN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/24FG11SN Details Description
Related parts for D38999/24FG11SN
CAP TANT 10UF 16V 10% RADIAL datasheet.pdf
SWITCH MINI SPDT ROLL LVR.187"QC datasheet.pdf
RES SMD 1.13KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 54 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN CABLE GLAND M20 IP68 datasheet.pdf
RES 0.787 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONTRL BX 50/60 CYC 220V datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf