TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24FG16JB
D38999/24FG16JB picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24FG16JB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 16POS JAM NUT W/SKT
Datasheet Download
D38999/24FG16JB.pdf
Availability of D38999/24FG16JB
QUANTITY
D38999/24FG16JB Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24FG16JB
Internal Part NumberEIS-D38999/24FG16JB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions16
Shell Size - Insert21-16
Shell Size, MILG
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24FG16JB
Related LinksD38999/, D38999/24FG16JB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24FG16JB Details Description
Related parts for D38999/24FG16JB
RES SMD 14.7 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 511 OHM 0.02% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN RECEPT 125POS TYPE B R/A datasheet.pdf
SENS PRX 8MMDIA 3MMDIST DC2W-NO datasheet.pdf
Connector Header 6 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN RING TERM #8 14-16AWG datasheet.pdf
CABLE HIGH FLEX POWER 3M datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 24POS 90DEG 5MM datasheet.pdf