TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24FG16JD
D38999/24FG16JD picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24FG16JD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 16POS JAM NUT W/SKT
Datasheet Download
D38999/24FG16JD.pdf
Availability of D38999/24FG16JD
QUANTITY
D38999/24FG16JD Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24FG16JD
Internal Part NumberEIS-D38999/24FG16JD
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions16
Shell Size - Insert21-16
Shell Size, MILG
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24FG16JD
Related LinksD38999/, D38999/24FG16JD Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24FG16JD Details Description
Related parts for D38999/24FG16JD
RES SMD 59K OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
104LF 10.8MM RT ANG PIN 4/5 datasheet.pdf
CONN HEADER 96POS R/A TIN 3.3MM datasheet.pdf
RES 2.1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE WHITE datasheet.pdf
RESISTIVE & OPTICAL WASHERFLAT datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 220K OHM 5% 0805 datasheet.pdf
IC FM RADIO TRANSMITTER 20-QFN datasheet.pdf
500 TB SP PL PCB CONNECT datasheet.pdf
40W AC/DC CONV A 3KV datasheet.pdf