Amphenol Aerospace Operations D38999/24FG16PA
D38999/24FG16PA picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24FG16PA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 16POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
D38999/24FG16PA.pdf
Availability of D38999/24FG16PA
QUANTITY
D38999/24FG16PA Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24FG16PA
Internal Part NumberEIS-D38999/24FG16PA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions16
Shell Size - Insert21-16
Shell Size, MILG
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24FG16PA
Related LinksD38999/, D38999/24FG16PA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/24FG16PA Details Description
Related parts for D38999/24FG16PA
TVS DIODE 33.3VWM 53.9VC AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 1A DPAK datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 68POS 2MM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CAP TANT 180UF 10% 6V AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 9.6VC SMBJ datasheet.pdf
FIXED IND 1.5MH 150MA 9 OHM TH datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 311.04MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
FIXED IND 1.8NH 390MA 160 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 110PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf