TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24FG39JN
D38999/24FG39JN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24FG39JN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 39POS JAM NUT W/SKT
Datasheet Download
D38999/24FG39JN.pdf
Availability of D38999/24FG39JN
QUANTITY
D38999/24FG39JN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24FG39JN
Internal Part NumberEIS-D38999/24FG39JN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions39
Shell Size - Insert21-39
Shell Size, MILG
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24FG39JN
Related LinksD38999/, D38999/24FG39JN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24FG39JN Details Description
Related parts for D38999/24FG39JN
RES SMD 825 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC REG BUCK BOOST INV ADJ 5TSOP datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20V 20% 2312 datasheet.pdf
5MM EUROBLOCK PC STR BLK 8POS datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 290MA 600 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 3.9MH 280MA 1.7 OHM datasheet.pdf
IC MIXER FUNDAMENTAL 24SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER +/-12V 15W datasheet.pdf