TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24FG41HA
D38999/24FG41HA picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24FG41HA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 41POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
D38999/24FG41HA.pdf
Availability of D38999/24FG41HA
QUANTITY
D38999/24FG41HA Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24FG41HA
Internal Part NumberEIS-D38999/24FG41HA
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions41
Shell Size - Insert21-41
Shell Size, MILG
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24FG41HA
Related LinksD38999/, D38999/24FG41HA Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24FG41HA Details Description
Related parts for D38999/24FG41HA
TRIMMER 500K OHM 0.05W SMD datasheet.pdf
TRIMMER 2M OHM 0.5W TH datasheet.pdf
FUSE 400A 690V 2/80 AR UC datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 63MA 125VAC AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 12POS PIN datasheet.pdf
IC MCU ARM 128KB FLASH 81MAPBGA datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3750K 4SMD datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
LED ASSY PNL 3MM AMB WTR CLR 6" datasheet.pdf
CAP CER 120PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP TANT POLY 330UF 6.3V 2917 datasheet.pdf