Amphenol Aerospace Operations D38999/24FG41SALC
D38999/24FG41SALC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24FG41SALC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 41POS JAM NUT SCKT
Datasheet Download
D38999/24FG41SALC.pdf
Availability of D38999/24FG41SALC
QUANTITY
D38999/24FG41SALC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24FG41SALC
Internal Part NumberEIS-D38999/24FG41SALC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions41
Shell Size - Insert21-41
Shell Size, MILG
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24FG41SALC
Related LinksD38999/2, D38999/24FG41SALC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/24FG41SALC Details Description
Related parts for D38999/24FG41SALC
FIXED IND 120NH 200MA 1.6 OHM datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR ADIS16060 datasheet.pdf
IC ADC 8BIT 1MSPS SOT23-6 datasheet.pdf
RES 3.90 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N/P-CH 30V 7A/5A 8SOIC datasheet.pdf
CABLE SPEAKER 2COND 22AWG 500' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 160W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
DEMO BOARD FOR LT4256-1 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 20AWG BROWN 100' datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 2.5V datasheet.pdf