TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24FG41SD-LC
D38999/24FG41SD-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24FG41SD-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 41POS SKT
Datasheet Download
D38999/24FG41SD-LC.pdf
Availability of D38999/24FG41SD-LC
QUANTITY
D38999/24FG41SD-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24FG41SD-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/24FG41SD-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions41
Shell Size - Insert21-41
Shell Size, MILG
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24FG41SD-LC
Related LinksD38999/24, D38999/24FG41SD-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24FG41SD-LC Details Description
Related parts for D38999/24FG41SD-LC
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
RES SMD 270 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 43PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
Connector Receptacle 13 Position 0.156" (3.96mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
TVS DIODE 15VWM 24.4VC 214AB datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 12VOUT 25W datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 27A PQFN5X6 datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 2W SMBJ datasheet.pdf
MOSFET N-CH 650V 29A TO-220AB datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 10V X5R 01005 datasheet.pdf