TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24FH21AE
D38999/24FH21AE picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24FH21AE
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 21POS PIN
Datasheet Download
D38999/24FH21AE.pdf
Availability of D38999/24FH21AE
QUANTITY
D38999/24FH21AE Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24FH21AE
Internal Part NumberEIS-D38999/24FH21AE
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions21
Shell Size - Insert23-21
Shell Size, MILH
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24FH21AE
Related LinksD38999/, D38999/24FH21AE Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24FH21AE Details Description
Related parts for D38999/24FH21AE
COVER DUST PLUG CHAMP 24 POS datasheet.pdf
IC 5V PCM CODEC-FILTER 20-SSOP datasheet.pdf
RES 97.6 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC FILTER LOWPASS 5TH 8DIP datasheet.pdf
IC BATTERY CHRG LI+ 28-SSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 188VWM 328VC P600 datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 1.18" 1MM 26POS datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 35V 20% 2917 datasheet.pdf
RES 2.26 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 136MHZ 6CLCC datasheet.pdf
CABLE 5POS datasheet.pdf