TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24FH21BD
D38999/24FH21BD picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24FH21BD
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 21POS SKT
Datasheet Download
D38999/24FH21BD.pdf
Availability of D38999/24FH21BD
QUANTITY
D38999/24FH21BD Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24FH21BD
Internal Part NumberEIS-D38999/24FH21BD
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions21
Shell Size - Insert23-21
Shell Size, MILH
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24FH21BD
Related LinksD38999/, D38999/24FH21BD Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24FH21BD Details Description
Related parts for D38999/24FH21BD
CONN HEADER .100 DUAL STR 40POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC TOUCH SCREEN CNTRLR 16SSOP datasheet.pdf
RES 44.2K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
CONN SPLICE PARALLEL 6 AWG datasheet.pdf
CONN IDC 8POS 2.54MM 26AWG GOLD datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
RES SMD 1.1K OHM 1W 2010 WIDE datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP6T datasheet.pdf
CONN HDR 50POS 1.27MM T/H R/A datasheet.pdf
CAP CER 27PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf