TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24FH21HE
D38999/24FH21HE picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24FH21HE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 21POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
D38999/24FH21HE.pdf
Availability of D38999/24FH21HE
QUANTITY
D38999/24FH21HE Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24FH21HE
Internal Part NumberEIS-D38999/24FH21HE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions21
Shell Size - Insert23-21
Shell Size, MILH
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24FH21HE
Related LinksD38999/, D38999/24FH21HE Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24FH21HE Details Description
Related parts for D38999/24FH21HE
RES SMD 7.5K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 12POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
IC OCT TRANSP D-TYP LATCH 20SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 34POS W/OUT FLANGE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 12A 24VDC SLD SWCH datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 400VAC Y5V RADIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 24V 0.625A datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 5VOUT 50W datasheet.pdf
CAP POLY 470UF 20% 2V SMD datasheet.pdf