TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24FH21SB-LC
D38999/24FH21SB-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24FH21SB-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 21POS SKT
Datasheet Download
D38999/24FH21SB-LC.pdf
Availability of D38999/24FH21SB-LC
QUANTITY
D38999/24FH21SB-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24FH21SB-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/24FH21SB-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions21
Shell Size - Insert23-21
Shell Size, MILH
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24FH21SB-LC
Related LinksD38999/24, D38999/24FH21SB-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24FH21SB-LC Details Description
Related parts for D38999/24FH21SB-LC
RES SMD 866 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 32.4K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 47PF 50V C0H 0402 datasheet.pdf
CARDEDGE 72POS DL .100 BLK PCB datasheet.pdf
CAP CER 8200PF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
LED FIBER OPTC GAAIAS HS TO18 ST datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 480MA 730 MOHM datasheet.pdf
HEATSHRINK 140/42MM-48" datasheet.pdf
CONDUCTOR MARKER CLI C 3-6 datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V 1.3NS 30PPM 2X2.5 datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 9.3A 10 MOHM TH datasheet.pdf