TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24FH53BB
D38999/24FH53BB picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24FH53BB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 53POS SKT
Datasheet Download
D38999/24FH53BB.pdf
Availability of D38999/24FH53BB
QUANTITY
D38999/24FH53BB Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24FH53BB
Internal Part NumberEIS-D38999/24FH53BB
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions53
Shell Size - Insert23-53
Shell Size, MILH
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24FH53BB
Related LinksD38999/, D38999/24FH53BB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24FH53BB Details Description
Related parts for D38999/24FH53BB
CONN HEADER .100 SINGL STR 32POS datasheet.pdf
CABLE EXT DB15M-DB15M XGA W/FERR datasheet.pdf
RES SMD 9.53 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC 82439HX SYS CTRL MHXC 324BGA datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 50A TO-252 datasheet.pdf
RES SMD 62 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
RES 957 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 53POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 8 (Power) Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP CER 100UF 6.3V X5R 1206 datasheet.pdf
CAP FILM 0.75UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf