TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24FH53BD
D38999/24FH53BD picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24FH53BD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 53POS SKT
Datasheet Download
D38999/24FH53BD.pdf
Availability of D38999/24FH53BD
QUANTITY
D38999/24FH53BD Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24FH53BD
Internal Part NumberEIS-D38999/24FH53BD
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions53
Shell Size - Insert23-53
Shell Size, MILH
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24FH53BD
Related LinksD38999/, D38999/24FH53BD Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24FH53BD Details Description
Related parts for D38999/24FH53BD
TESTER FLAT CABLE datasheet.pdf
RES 2 OHM 2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN FIBER LC PLUG SMPLX 125UM datasheet.pdf
IC RF PWR AMP 802.11B/G/N 16VQFN datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 500V X7R RADIAL datasheet.pdf
DIODE PIN IC HMIC datasheet.pdf
CABLE datasheet.pdf
OPTOISO 1KV TRANS W/BASE TO78-6 datasheet.pdf
MICRO VIDEO PATCH CR datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins; Receptacle, Female Sockets 25, 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
IC CTRLR TOUCH SCREEN 16QFN datasheet.pdf
OSC OCXO 26.000MHZ CMOS PC PIN datasheet.pdf