TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24FH53HB
D38999/24FH53HB picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24FH53HB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 53POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
D38999/24FH53HB.pdf
Availability of D38999/24FH53HB
QUANTITY
D38999/24FH53HB Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24FH53HB
Internal Part NumberEIS-D38999/24FH53HB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions53
Shell Size - Insert23-53
Shell Size, MILH
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24FH53HB
Related LinksD38999/, D38999/24FH53HB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24FH53HB Details Description
Related parts for D38999/24FH53HB
TERM BLOCK HDR 19POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
IC POT DGTL DUAL 128POS 14SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 128POS WALL MT PIN datasheet.pdf
CAP CER 0.82UF 100V X7R 2220 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
CONN RING TONGUE 1/0 AWG datasheet.pdf
RES 187 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
DIODE ZENER 7.5V 500MW DO35 datasheet.pdf
OSC XO 24.576MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CAP CER 100PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf