TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24FH53HB
D38999/24FH53HB picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24FH53HB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 53POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
D38999/24FH53HB.pdf
Availability of D38999/24FH53HB
QUANTITY
D38999/24FH53HB Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24FH53HB
Internal Part NumberEIS-D38999/24FH53HB
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions53
Shell Size - Insert23-53
Shell Size, MILH
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24FH53HB
Related LinksD38999/, D38999/24FH53HB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24FH53HB Details Description
Related parts for D38999/24FH53HB
RES SMD 82K OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CTRLR POWER SSR 480V 50A AC OUT datasheet.pdf
CONN RCPT IDC 14POS 2MM POL GOLD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS STR 3.5MM datasheet.pdf
CONN ADAPTER RCPT SC-FC SIMPLEX datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.055" 3MM 2LD datasheet.pdf
RES 475K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 68K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
CRYSTAL 50.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf