TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24FH53JC
D38999/24FH53JC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24FH53JC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 53POS JAM NUT W/SKT
Datasheet Download
D38999/24FH53JC.pdf
Availability of D38999/24FH53JC
QUANTITY
D38999/24FH53JC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24FH53JC
Internal Part NumberEIS-D38999/24FH53JC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions53
Shell Size - Insert23-53
Shell Size, MILH
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24FH53JC
Related LinksD38999/, D38999/24FH53JC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24FH53JC Details Description
Related parts for D38999/24FH53JC
MOSFET N-CH 24V 50A DPAK datasheet.pdf
CONN HDR DUAL 80POS .100 SRT AU datasheet.pdf
MODULE SDRAM DDR2 2GB 240DIMM datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER DUAL 20SOIC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 128POS JAM NUT SCK datasheet.pdf
CONN HSG BOX MNT RCPT 7POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
LED MT SR VERT 1.195" 3MM 2LD datasheet.pdf
RES 66.5 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE HOLDER CARTRIDGE PCB datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf