TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24FH53PD-LC
D38999/24FH53PD-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24FH53PD-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 53POS PIN
Datasheet Download
D38999/24FH53PD-LC.pdf
Availability of D38999/24FH53PD-LC
QUANTITY
D38999/24FH53PD-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24FH53PD-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/24FH53PD-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Shell Size, MILH
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24FH53PD-LC
Related LinksD38999/24, D38999/24FH53PD-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24FH53PD-LC Details Description
Related parts for D38999/24FH53PD-LC
RES SMD 4.87K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
RELAY TIME DELAY DPDT 120 VAC 8 datasheet.pdf
THERM NTC 10OHM 10% 1206 SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 100MA 125VAC/VDC datasheet.pdf
CAP CER 0.012UF 50V 5% BP 1825 datasheet.pdf
RES 164K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
Crystal 38.4000MHz 30ppm 12pF 60 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
RES SMD 510 OHM 5% 0.15W 1505 datasheet.pdf
RES 3.27021K OHM 0.6W 0.01% RAD datasheet.pdf
OSC VCTCXO 38.88MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf