TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24FH53PE-LC
D38999/24FH53PE-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24FH53PE-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 53POS PIN
Datasheet Download
D38999/24FH53PE-LC.pdf
Availability of D38999/24FH53PE-LC
QUANTITY
D38999/24FH53PE-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24FH53PE-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/24FH53PE-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Shell Size, MILH
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24FH53PE-LC
Related LinksD38999/24, D38999/24FH53PE-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24FH53PE-LC Details Description
Related parts for D38999/24FH53PE-LC
RES 5 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 910 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
LED ORANGE DIFF 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONN HDR 2MM W/LATCH 14POS SMD datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator I2C Dimming 1.5A (Flash) Camera Flash 12-WLCSP (1.5x2.0) datasheet.pdf
RES SMD 549 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN HSG BOX MNT RCPT 11POS datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
MODEL 312 TAP SWITCH 30A 300V datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf