Amphenol Aerospace Operations D38999/24FH53PN
D38999/24FH53PN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24FH53PN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 53POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
D38999/24FH53PN.pdf
Availability of D38999/24FH53PN
QUANTITY
D38999/24FH53PN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24FH53PN
Internal Part NumberEIS-D38999/24FH53PN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24FH53PN
Related LinksD38999/, D38999/24FH53PN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/24FH53PN Details Description
Related parts for D38999/24FH53PN
IC LSR DRVR 622MBPS 3.63V 32TQFP datasheet.pdf
IC PROGRAM 4.700V RESET SOT23-5 datasheet.pdf
TERM SOLDER TURRET .186" .082"L datasheet.pdf
CONN HEADER 64POS .100 DL R/A AU datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 787K OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 16AWG BLACK 100' datasheet.pdf
RES SMD 150 OHM 1% 0.4W 0805 datasheet.pdf