TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24FH53SD-LC
D38999/24FH53SD-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24FH53SD-LC
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 53POS SKT
Datasheet Download
D38999/24FH53SD-LC.pdf
Availability of D38999/24FH53SD-LC
QUANTITY
D38999/24FH53SD-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24FH53SD-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/24FH53SD-LC
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions53
Shell Size - Insert23-53
Shell Size, MILH
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24FH53SD-LC
Related LinksD38999/24, D38999/24FH53SD-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24FH53SD-LC Details Description
Related parts for D38999/24FH53SD-LC
IC 4.56V SUPPLY MONITOR SOT-23-6 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 16V X7R 0603 datasheet.pdf
LED LAMP 12V RED FOR M2P INDICTR datasheet.pdf
CONV DC/DC 3.5W 36-75VIN +/-12VO datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X10MM BALL 5VDC WIRE datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS 3.81MM datasheet.pdf
CONN IDC 11POS 2.54MM 24AWG GOLD datasheet.pdf
CONN SMART CARD PUSH-PULL R/A datasheet.pdf
4P 6C 2W VERT XCHD RIGHT WK datasheet.pdf