Amphenol Aerospace Operations D38999/24FH53SNLC
D38999/24FH53SNLC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24FH53SNLC
Brief Description
CONN HSG RCPT 53POS JAM NUT SCKT
Datasheet Download
D38999/24FH53SNLC.pdf
Availability of D38999/24FH53SNLC
QUANTITY
D38999/24FH53SNLC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24FH53SNLC
Internal Part NumberEIS-D38999/24FH53SNLC
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions53
Shell Size - Insert23-53
Shell Size, MILH
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24FH53SNLC
Related LinksD38999/2, D38999/24FH53SNLC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/24FH53SNLC Details Description
Related parts for D38999/24FH53SNLC
CONN HEADER 31POS .100 VERT GOLD datasheet.pdf
RES SMD 180 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
PLUG HSG 36POS 0.8MM MICRO INT datasheet.pdf
CONN RCPT 36POS WALL W/PIN datasheet.pdf
RES 0.619 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
RES 12.1K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 61POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 24.3K OHM 1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
RES SMD 39 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf