TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24FH55AB
D38999/24FH55AB picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24FH55AB
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 55POS PIN
Datasheet Download
D38999/24FH55AB.pdf
Availability of D38999/24FH55AB
QUANTITY
D38999/24FH55AB Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24FH55AB
Internal Part NumberEIS-D38999/24FH55AB
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions55
Shell Size - Insert23-55
Shell Size, MILH
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24FH55AB
Related LinksD38999/, D38999/24FH55AB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24FH55AB Details Description
Related parts for D38999/24FH55AB
MAT TABLE ESD 30"X60" LT BLUE datasheet.pdf
IC FLOATING POINT DSP 256-BGA datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 40A TSDSON-8 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 203 TYPE D 4POS datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 90V 1A DO215AA datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 43POS PIN datasheet.pdf