TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24FH55HE
D38999/24FH55HE picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24FH55HE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
D38999/24FH55HE.pdf
Availability of D38999/24FH55HE
QUANTITY
D38999/24FH55HE Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24FH55HE
Internal Part NumberEIS-D38999/24FH55HE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions55
Shell Size - Insert23-55
Shell Size, MILH
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24FH55HE
Related LinksD38999/, D38999/24FH55HE Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24FH55HE Details Description
Related parts for D38999/24FH55HE
HOLDER BATT W/COVR 2AA ON/OFF SW datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 48POS VERT 5MM datasheet.pdf
SCREWDRIVER PHILLIPS datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 6.3V Y5V 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
CAP CER 220PF 100V 20% BX 0805 datasheet.pdf
RES 11.5K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN INLINE RCPT 4SKT CRIMP datasheet.pdf
CONN HDR 44POS 1MM SMD R/A datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 25W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 24POS PIN datasheet.pdf