TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24FH55JA
D38999/24FH55JA picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24FH55JA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/SKT
Datasheet Download
D38999/24FH55JA.pdf
Availability of D38999/24FH55JA
QUANTITY
D38999/24FH55JA Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24FH55JA
Internal Part NumberEIS-D38999/24FH55JA
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24FH55JA
Related LinksD38999/, D38999/24FH55JA Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24FH55JA Details Description
Related parts for D38999/24FH55JA
50 PIN CHAMP LATCH RECEPT-SCREW datasheet.pdf
RES SMD 68K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 10UF 6.3V X5R 0805 datasheet.pdf
RES SMD 31.6K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 330PF 2KV X7R 1812 datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 100 BASE-T datasheet.pdf
BOX ALUM GRAY 4.72"L X 3.15"W datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf