Amphenol Aerospace Operations D38999/24FH55SB
D38999/24FH55SB picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24FH55SB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/24FH55SB.pdf
Availability of D38999/24FH55SB
QUANTITY
D38999/24FH55SB Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24FH55SB
Internal Part NumberEIS-D38999/24FH55SB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24FH55SB
Related LinksD38999/, D38999/24FH55SB Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/24FH55SB Details Description
Related parts for D38999/24FH55SB
RES ARRAY 2 RES 6.2 OHM 0404 datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 100MHZ 100TQFP datasheet.pdf
IC DAC DUAL V-OUT SRL 8BIT 8SOIC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPST-NO 20A 125V datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 3A 24V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 25W datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 450V SCREW datasheet.pdf
CAP ALUM 8200UF 20% 80V SNAP datasheet.pdf
IC 8051 MCU FLASH 64K 48TQFP datasheet.pdf
26500 4C 4#12 S TH RECP WC datasheet.pdf
IC SOC CORTEX-A9 766MHZ 400BGA datasheet.pdf