TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24FJ19JA
D38999/24FJ19JA picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24FJ19JA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 19POS JAM NUT W/SKT
Datasheet Download
D38999/24FJ19JA.pdf
Availability of D38999/24FJ19JA
QUANTITY
D38999/24FJ19JA Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24FJ19JA
Internal Part NumberEIS-D38999/24FJ19JA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions19
Shell Size - Insert25-19
Shell Size, MILJ
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating23A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24FJ19JA
Related LinksD38999/, D38999/24FJ19JA Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24FJ19JA Details Description
Related parts for D38999/24FJ19JA
CONN RECEPT 20POS T/H TIN TAB datasheet.pdf
RES 1.04K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.11M OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.64K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 75.9K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 79POS PIN datasheet.pdf
LENS W/HOLDER CREE XB-D 16.1MM datasheet.pdf