TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24FJ19JE
D38999/24FJ19JE picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24FJ19JE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 19POS JAM NUT W/SKT
Datasheet Download
D38999/24FJ19JE.pdf
Availability of D38999/24FJ19JE
QUANTITY
D38999/24FJ19JE Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24FJ19JE
Internal Part NumberEIS-D38999/24FJ19JE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions19
Shell Size - Insert25-19
Shell Size, MILJ
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating23A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24FJ19JE
Related LinksD38999/, D38999/24FJ19JE Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24FJ19JE Details Description
Related parts for D38999/24FJ19JE
CAP CER 0.022UF 6.3V X5R 0402 datasheet.pdf
FUSE PTC RESETTABLE 0.18A HOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-36VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
CAP CER 8.5PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 250V 20A PNL MNT datasheet.pdf
CAP FILM 1500PF 5% 2KVDC RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN ARRAY MALE 528POS SMD datasheet.pdf