TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24FJ24AE
D38999/24FJ24AE picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24FJ24AE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 24POS PIN
Datasheet Download
D38999/24FJ24AE.pdf
Availability of D38999/24FJ24AE
QUANTITY
D38999/24FJ24AE Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24FJ24AE
Internal Part NumberEIS-D38999/24FJ24AE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions24
Shell Size - Insert25-24
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size12 (12), 16 (12)
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24FJ24AE
Related LinksD38999/, D38999/24FJ24AE Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24FJ24AE Details Description
Related parts for D38999/24FJ24AE
CONN FFC VERT 8POS 1.25MM PCB datasheet.pdf
IDC CABLE - HSR64H/AE64M/HPL64H datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 200MA ALF2 datasheet.pdf
OSC XO 45.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 200MW SMINI datasheet.pdf
CONN FFC TOP 17POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 25V 10% 0805 datasheet.pdf
RES 10.4K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
MICRO 9C S 120" YEL JACKP datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 250V NP0 1812 datasheet.pdf