TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24FJ24AN
D38999/24FJ24AN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24FJ24AN
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 24POS PIN
Datasheet Download
D38999/24FJ24AN.pdf
Availability of D38999/24FJ24AN
QUANTITY
D38999/24FJ24AN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24FJ24AN
Internal Part NumberEIS-D38999/24FJ24AN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions24
Shell Size - Insert25-24
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size12 (12), 16 (12)
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24FJ24AN
Related LinksD38999/, D38999/24FJ24AN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24FJ24AN Details Description
Related parts for D38999/24FJ24AN
CONN EDGECARD 70POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
Connector Receptacle 94 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONNECTOR RECEPT 160POS R/A datasheet.pdf
OPTOISOLTR 5.3KV 2CH TRANS 8-DIP datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 1.9A 126 MOHM SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
INSULATION ANVIL datasheet.pdf
CAP ALUM 27000UF 20% 25V SNAP datasheet.pdf
DIODE ZENER 56V 1.25W DO213AB datasheet.pdf
CAP FILM 270NF 10% 310VAC RAD datasheet.pdf