TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24FJ24BC
D38999/24FJ24BC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24FJ24BC
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 24POS SKT
Datasheet Download
D38999/24FJ24BC.pdf
Availability of D38999/24FJ24BC
QUANTITY
D38999/24FJ24BC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24FJ24BC
Internal Part NumberEIS-D38999/24FJ24BC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions24
Shell Size - Insert25-24
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size12 (12), 16 (12)
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24FJ24BC
Related LinksD38999/, D38999/24FJ24BC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24FJ24BC Details Description
Related parts for D38999/24FJ24BC
TOOL CRIMP FI DISC CONTROL-CYCLE datasheet.pdf
RES SMD 820K OHM 5% 3W Z BEND datasheet.pdf
TERM BLOCK SPADE FLNGE #10 UNINS datasheet.pdf
IC AMP AUDIO .025W STER 12TQFN datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 470K OHM 6SIP datasheet.pdf
IC DVR/RCVR DIFF DUAL 16SO datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
RES 72.3K OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 20PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 275MA 3.7 OHM TH datasheet.pdf