TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24FJ24PA-LC
D38999/24FJ24PA-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24FJ24PA-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 24POS PIN
Datasheet Download
D38999/24FJ24PA-LC.pdf
Availability of D38999/24FJ24PA-LC
QUANTITY
D38999/24FJ24PA-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24FJ24PA-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/24FJ24PA-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions24
Shell Size - Insert25-24
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size12 (12), 16 (12)
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24FJ24PA-LC
Related LinksD38999/24, D38999/24FJ24PA-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24FJ24PA-LC Details Description
Related parts for D38999/24FJ24PA-LC
TERM BLOCK PLUG 6POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
FUSE GLASS 500MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 1A SOD123 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 52POS .100 DBL R/A PCB datasheet.pdf
CAP FILM 10000PF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 15POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
IC MCU 1536KB FLASH 176LQFP datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 5% 35V 2915 datasheet.pdf
M804 4C 4#23 SKT PLUG OM datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 200MA SOT523 datasheet.pdf