TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24FJ24PN-LC
D38999/24FJ24PN-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24FJ24PN-LC
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 24POS PIN
Datasheet Download
D38999/24FJ24PN-LC.pdf
Availability of D38999/24FJ24PN-LC
QUANTITY
D38999/24FJ24PN-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24FJ24PN-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/24FJ24PN-LC
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions24
Shell Size - Insert25-24
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size12 (12), 16 (12)
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24FJ24PN-LC
Related LinksD38999/24, D38999/24FJ24PN-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24FJ24PN-LC Details Description
Related parts for D38999/24FJ24PN-LC
CAP FILM 0.036UF 1% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 12POS 2MM SMD datasheet.pdf
BATT PACK NIMH 6.0V 1000MAH datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 20V 2A DO220AA datasheet.pdf
RES 1.18K OHM 7W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 23.7 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC RELAY OUT 24V datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
OSC MEMS 111.0000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
HD 38999 187C 187#23 PIN RECP datasheet.pdf
15UF 100V 9.779X24.714 105C AXI datasheet.pdf