Amphenol Aerospace Operations D38999/24FJ24SC
D38999/24FJ24SC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24FJ24SC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 24POS JAM NUT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/24FJ24SC.pdf
Availability of D38999/24FJ24SC
QUANTITY
D38999/24FJ24SC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24FJ24SC
Internal Part NumberEIS-D38999/24FJ24SC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions24
Shell Size - Insert25-24
Shell Size, MILJ
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A, 23A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24FJ24SC
Related LinksD38999/, D38999/24FJ24SC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/24FJ24SC Details Description
Related parts for D38999/24FJ24SC
RES SMD 470 OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 1W MONO 10MSOP datasheet.pdf
CARDEDGE MALE .100 50POS R/A AU datasheet.pdf
TRANS PNP 60V 0.8A TO-92 datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 10.7MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
IC MPU I.MX35 532MHZ 400MAPBGA datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 24QSOP datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZB10 M25 datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 16V X7R 1206 datasheet.pdf
RES 10K OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 150A SO8FL datasheet.pdf