TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24FJ29JA
D38999/24FJ29JA picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24FJ29JA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 29POS JAM NUT W/SKT
Datasheet Download
D38999/24FJ29JA.pdf
Availability of D38999/24FJ29JA
QUANTITY
D38999/24FJ29JA Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24FJ29JA
Internal Part NumberEIS-D38999/24FJ29JA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions29
Shell Size - Insert25-29
Shell Size, MILJ
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24FJ29JA
Related LinksD38999/, D38999/24FJ29JA Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24FJ29JA Details Description
Related parts for D38999/24FJ29JA
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 200MS SOT23-5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
RES 1.02M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 270 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 18 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR SPI 16-QFN datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN HEADER 110POS TYPE A VERT datasheet.pdf