TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24FJ29PA-LC
D38999/24FJ29PA-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24FJ29PA-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 29POS PIN
Datasheet Download
D38999/24FJ29PA-LC.pdf
Availability of D38999/24FJ29PA-LC
QUANTITY
D38999/24FJ29PA-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24FJ29PA-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/24FJ29PA-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions29
Shell Size - Insert25-29
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24FJ29PA-LC
Related LinksD38999/24, D38999/24FJ29PA-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24FJ29PA-LC Details Description
Related parts for D38999/24FJ29PA-LC
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
JUNIOR-TIMER CONTACT datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 25V AXIAL datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 30ppm 20pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
MF SMC RA HDR W/CLIP GOLD 24CKT datasheet.pdf
RES 3.65 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 2COND 24AWG SLATE 1000' datasheet.pdf
LED EASYWHT WARM WHT 3000K 2SMD datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 60POS SNGL PCB datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
RES SMD 8.06M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf