TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24FJ29PA-LC
D38999/24FJ29PA-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24FJ29PA-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 29POS PIN
Datasheet Download
D38999/24FJ29PA-LC.pdf
Availability of D38999/24FJ29PA-LC
QUANTITY
D38999/24FJ29PA-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24FJ29PA-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/24FJ29PA-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions29
Shell Size - Insert25-29
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24FJ29PA-LC
Related LinksD38999/24, D38999/24FJ29PA-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24FJ29PA-LC Details Description
Related parts for D38999/24FJ29PA-LC
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP 1F 20% 2.3V THROUGH HOLE datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS 18AWG .156 ORANGE datasheet.pdf
CNTRL LIQ LEV 240VAC SOCKETABLE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
RES 2.74 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 2.21K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 110V 1W DO204AL datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET .4MM 34 POS SMD datasheet.pdf