Amphenol Aerospace Operations D38999/24FJ29PA
D38999/24FJ29PA picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24FJ29PA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 29POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
D38999/24FJ29PA.pdf
Availability of D38999/24FJ29PA
QUANTITY
D38999/24FJ29PA Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24FJ29PA
Internal Part NumberEIS-D38999/24FJ29PA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions29
Shell Size - Insert25-29
Shell Size, MILJ
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24FJ29PA
Related LinksD38999/, D38999/24FJ29PA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/24FJ29PA Details Description
Related parts for D38999/24FJ29PA
IC EEPROM 256KBIT 20MHZ 8DIP datasheet.pdf
DIODE ZENER ARRAY 22V SOT23-3 datasheet.pdf
TVS DIODE 6.4VWM 11.3VC SMB datasheet.pdf
RES 27.4 OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
WIRE ROPE FESTOON SYSTEM datasheet.pdf
RES 8.66 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 30A ROCKER datasheet.pdf
Connector Receptacle 120 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 22POS HL LOW P datasheet.pdf
RES SMD 232 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf