Amphenol Aerospace Operations D38999/24FJ29SNLC
D38999/24FJ29SNLC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24FJ29SNLC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 29POS JAM NUT SCKT
Datasheet Download
D38999/24FJ29SNLC.pdf
Availability of D38999/24FJ29SNLC
QUANTITY
D38999/24FJ29SNLC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24FJ29SNLC
Internal Part NumberEIS-D38999/24FJ29SNLC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions29
Shell Size - Insert25-29
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24FJ29SNLC
Related LinksD38999/2, D38999/24FJ29SNLC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/24FJ29SNLC Details Description
Related parts for D38999/24FJ29SNLC
CONN HOUSING 10POS .100 W/LATCH datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
CAP CER 47PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
IC INV SCHMITT TRIGGER 5TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 10V X7R 0603 datasheet.pdf
RES 68.1 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 32POS SKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS SKT datasheet.pdf
RES 240 OHM 3.25W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD .156" 10POS THRUHL datasheet.pdf