TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24FJ35JA
D38999/24FJ35JA picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24FJ35JA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 128POS JAM NUT W/SKT
Datasheet Download
D38999/24FJ35JA.pdf
Availability of D38999/24FJ35JA
QUANTITY
D38999/24FJ35JA Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24FJ35JA
Internal Part NumberEIS-D38999/24FJ35JA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions128
Shell Size - Insert25-35
Shell Size, MILJ
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24FJ35JA
Related LinksD38999/, D38999/24FJ35JA Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24FJ35JA Details Description
Related parts for D38999/24FJ35JA
RES ARRAY 2 RES 2.7K OHM 0302 datasheet.pdf
IC CTRLR PWM CM OTP 8DIP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS 90DEG 3.5MM datasheet.pdf
SWITCH PLNGR SPST/NC 0.1A QC TER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W datasheet.pdf
RES 1.02K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC KEYPAD CTLR MOBILE I/O 25BGA datasheet.pdf
D4N-4E25 datasheet.pdf
THERMISTOR 1K OHM 0402 datasheet.pdf