Souriau Connection Technology D38999/24FJ35SNL
D38999/24FJ35SNL picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24FJ35SNL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 128POS JAMNUT SCKT
Datasheet Download
D38999/24FJ35SNL.pdf
Availability of D38999/24FJ35SNL
QUANTITY
D38999/24FJ35SNL Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24FJ35SNL
Internal Part NumberEIS-D38999/24FJ35SNL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions128
Shell Size - Insert25-35
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size22D
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress Protection-
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24FJ35SNL
Related LinksD38999/2, D38999/24FJ35SNL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/24FJ35SNL Details Description
Related parts for D38999/24FJ35SNL
RES SMD 27 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 681 OHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
IC DIGITAL VIDEO ENCODER 44-QFP datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
M.I.C. MARK II 9P CAP W/F datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPDT 20PLCC datasheet.pdf
FLAME RETARD WRAP 1.25" BLK 100' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DP3T 4A 125V datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 150W datasheet.pdf