TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24FJ43AC
D38999/24FJ43AC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24FJ43AC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 43POS PIN
Datasheet Download
D38999/24FJ43AC.pdf
Availability of D38999/24FJ43AC
QUANTITY
D38999/24FJ43AC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24FJ43AC
Internal Part NumberEIS-D38999/24FJ43AC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions43
Shell Size - Insert25-43
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (20), 20 (23)
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24FJ43AC
Related LinksD38999/, D38999/24FJ43AC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24FJ43AC Details Description
Related parts for D38999/24FJ43AC
CONV DC/DC 3W 36-72VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
RES SMD 0.015 OHM 1% 3W STRIP datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES MULT OHM 8TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CUSTOM RESISTOR BLANK 2512 datasheet.pdf
BOARD DEMO FOR DAC1408D650W2 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 12PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 1600VDC 0.03UF RADIAL datasheet.pdf
TV 39C 38#22D 1#8(TWIN) PIN RE datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 15A SYNC 34PQFN datasheet.pdf