TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24FJ43AC
D38999/24FJ43AC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24FJ43AC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 43POS PIN
Datasheet Download
D38999/24FJ43AC.pdf
Availability of D38999/24FJ43AC
QUANTITY
D38999/24FJ43AC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24FJ43AC
Internal Part NumberEIS-D38999/24FJ43AC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions43
Shell Size - Insert25-43
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (20), 20 (23)
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24FJ43AC
Related LinksD38999/, D38999/24FJ43AC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24FJ43AC Details Description
Related parts for D38999/24FJ43AC
CAP PUSHBUTTON ROUND RED datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 10V 20% 2812 datasheet.pdf
HOOK CLIP SET 2 RED 2 GRAY datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
SILVERCAREPLAN-GROUP5-4YR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X12.7MM XCUT datasheet.pdf
CHOKE COM MODE datasheet.pdf
CAP FILM 470NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf