TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24FJ43BE
D38999/24FJ43BE picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24FJ43BE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 43POS SKT
Datasheet Download
D38999/24FJ43BE.pdf
Availability of D38999/24FJ43BE
QUANTITY
D38999/24FJ43BE Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24FJ43BE
Internal Part NumberEIS-D38999/24FJ43BE
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (20), 20 (23)
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationE
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24FJ43BE
Related LinksD38999/, D38999/24FJ43BE Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24FJ43BE Details Description
Related parts for D38999/24FJ43BE
IC JK TYPE NEG TRG DUAL 14SOIC datasheet.pdf
IC MULTIVIBRATR DUAL CMOS 16SOIC datasheet.pdf
IC PS MONITOR W/2.63V RESET 8DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 66POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
ELECT COND TRANSFER 6"X5YDS datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X22.86MM T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf