TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24FJ43HA
D38999/24FJ43HA picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24FJ43HA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 43POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
D38999/24FJ43HA.pdf
Availability of D38999/24FJ43HA
QUANTITY
D38999/24FJ43HA Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24FJ43HA
Internal Part NumberEIS-D38999/24FJ43HA
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24FJ43HA
Related LinksD38999/, D38999/24FJ43HA Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24FJ43HA Details Description
Related parts for D38999/24FJ43HA
TRANS NPN 600V 7A TO-220FP datasheet.pdf
IC VOLTAGE MONITOR TRPL 14-SOIC datasheet.pdf
Connector Receptacle 40 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP CER 470PF 1KV NP0 1210 datasheet.pdf
CAP MICA 130PF 1% 500V 1812 datasheet.pdf
KIT SURGE SUPP 18DEVICES 10EACH datasheet.pdf
CABLE 4COND 10AWG YELLOW 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
RES 62.6K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
U-SHP 5MM PW PNP 1M datasheet.pdf