TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24FJ43HE
D38999/24FJ43HE picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24FJ43HE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 43POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
D38999/24FJ43HE.pdf
Availability of D38999/24FJ43HE
QUANTITY
D38999/24FJ43HE Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24FJ43HE
Internal Part NumberEIS-D38999/24FJ43HE
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24FJ43HE
Related LinksD38999/, D38999/24FJ43HE Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24FJ43HE Details Description
Related parts for D38999/24FJ43HE
SIDAC SYM 4CHP 270V 400A MS013 datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 3V SOT23-3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
IC BATT CHRG MGMT LI-ION 24VQFN datasheet.pdf
RES 3M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC MEMS 12.288MHZ CMOS SMD datasheet.pdf