TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24FJ43HN
D38999/24FJ43HN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24FJ43HN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 43POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
D38999/24FJ43HN.pdf
Availability of D38999/24FJ43HN
QUANTITY
D38999/24FJ43HN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24FJ43HN
Internal Part NumberEIS-D38999/24FJ43HN
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24FJ43HN
Related LinksD38999/, D38999/24FJ43HN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24FJ43HN Details Description
Related parts for D38999/24FJ43HN
JUMPER-H1506TR/A3048R/H1504TR 3" datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 4A 26 MOHM TH datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE DPDT 1A 6V datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 1.5W DO214AA datasheet.pdf
TVS DIODE 3VWM SOD882 datasheet.pdf
CONN RCPT 1POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
RES SMD 208K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 200K OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
TYPE K 0-2000 F datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.8V SMD datasheet.pdf