TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24FJ43SB-LC
D38999/24FJ43SB-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24FJ43SB-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 43POS SKT
Datasheet Download
D38999/24FJ43SB-LC.pdf
Availability of D38999/24FJ43SB-LC
QUANTITY
D38999/24FJ43SB-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24FJ43SB-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/24FJ43SB-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (20), 20 (23)
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24FJ43SB-LC
Related LinksD38999/24, D38999/24FJ43SB-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24FJ43SB-LC Details Description
Related parts for D38999/24FJ43SB-LC
Connector Header 12 Position 0.197" (5.00mm) Tin-Lead Through Hole datasheet.pdf
DIODE ZENER 27V 200MW SOD523 datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 4A 125VAC 63VDC RAD datasheet.pdf
IC MODULE DRIVER/FET 56MLP 8X8 datasheet.pdf
DIODE ZENER 33V 200MW SMINI2 datasheet.pdf
CONN MOD PLUG 8P8C UNSHIELDED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
PLSTCM18,BGS,0.2M,AX,PNP,PW datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM L-TAB datasheet.pdf
IC CONV I.MX6 40QFN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 19POS PIN datasheet.pdf