TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24FJ43SE
D38999/24FJ43SE picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24FJ43SE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 43POS JAM NUT W/SKT
Datasheet Download
D38999/24FJ43SE.pdf
Availability of D38999/24FJ43SE
QUANTITY
D38999/24FJ43SE Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24FJ43SE
Internal Part NumberEIS-D38999/24FJ43SE
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24FJ43SE
Related LinksD38999/, D38999/24FJ43SE Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24FJ43SE Details Description
Related parts for D38999/24FJ43SE
IC 8051 MCU 32K FLASH 48TQFP datasheet.pdf
CONN HEADER 56POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
Connector Receptacle 8 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
CONN HDR BKWY VERT TIN 46POS datasheet.pdf
CAP TANT 1.8UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
MULTI-PAIR 2COND 16AWG 1000' datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION DPST 0.6A datasheet.pdf
MODEL 711 TAP SWITCH 7A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
CONN PLUG MALE 7POS SLDR BLUE datasheet.pdf